Błonia i Zakrzówek

Wśród terenów zielonych i rekreacyjnych znajdujących się na terenie Krakowa Błonia i Zakrzówek nie mają sobie równych. Błonia to rozległa łąka, położona w samym centrum miasta, natomiast Zakrzówek to przepiękny teren otaczający zalany wodą stary kamieniołom wapienia.

Błonia

Błonia – czyli 48-ha łąka, rozciągająca się pomiędzy dzisiejszymi ulicami Focha, Piastowską i 3 Maja należała w średniowieczu do zakonu norbertanek. W 1366 r. klasztor zawarł transakcję z Radą Miejską i zamienił zielone pastwisko na kamienicę przy ulicy Floriańskiej. Pech chciał, że kilka lat później dom zniszczył pożar i norbertanki zostały z niczym. W rezultacie zakon chciał unieważnić umowę i odzyskać Błonia (w przeszłości obszar ten był znacznie większy), bezskutecznie jednak, a siostrom nie pomogło nawet odwołanie się w tej sprawie do króla i Stolicy Apostolskiej.

Błonia w Krakowie

Mimo iż Błonia są oddalone od Rynku Głównego o zaledwie kilometr, to do poł. XX w. wypasane było na nich bydło. Dopiero w 1965 r., w momencie wybudowania Hotelu Cracovia, z pastwiska przemianowano Błonia na teren rekreacyjny. Dziś łąkę otacza trasa pieszo – rowerowa, a Błonia są jednym z najlepszych w mieście obszarów do uprawiania sportu. Warto także pamiętać, że Błonia były świadkiem wielu ważnych wydarzeń, w tym m.in. uroczystości związanych z 500-leciem Bitwy pod Grunwaldem zorganizowanych w 1910 r. Stąd również w 1910 r. wystartował pierwszy samolot, a w 1894 r. rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej. Do tego ostatniego wydarzenia nawiązują niejako dwa stadiony – Wisły Kraków i Cracovii – wzniesionych po obu stronach Błoń.

Błonia w Krakowie

Zakrzówek

Zakrzówek to obszar położony pomiędzy ulicami Kapelanka i Tyniecką, pośrodku którego znajduje się malowniczy zbiornik wodny. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 r. po zalaniu dawnego kamieniołomu wapienia, jednak nie nadaje się on do kąpieli, ze względu na bardzo zimną wodę i słabą widoczność.

Zakrzówek w Krakowie

Dozwolone jest jedynie nurkowanie w zbiorniku, a na dnie zatopionych zostało kilka atrakcji: autobus, duży fiat, furgonetka, a nawet stara przebieralnia dla robotników. Wokół zalewu rozciągają się piękne tereny zielone oraz tzw. Skałki Twardowskiego. Niestety urok tego miejsca psują doniesienia o kolejnych wypadkach na terenie Zakrzówka. Co roku, w wyniku brawury i braku odpowiedzialności giną tu ludzie, spadając najczęściej do wody z niczym nieosłoniętych klifów.

Zakrzówek w Krakowie

Kraków przewodnik – Atrakcje Krakowa:

Dodaj opinię o tym miejscu