Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki to jeden z czterech kopców znajdujących się na terenie Krakowa, wzniesiony dla uczczenia Tadeusza Kościuszki – wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji 1794 r. Dziś kopiec stanowi ulubione miejsce spacerów Krakowian, a z jego wierzchołka rozciąga się przepiękny widok na miasto i okolice.

Tradycja sypania kopców sięga w Polsce dalekiej przeszłości. Obiekty te spełniały najpierw funkcje kultowe, następnie obronne, a w czasach nowożytnych zaczęto przy ich pomocy upamiętniać istotne dla kraju wydarzenia oraz zasłużone dla ojczyzny postacie. Kopiec Kościuszki w Krakowie jest niczym innym, jak właśnie pomnikiem wystawionym przez mieszkańców Krakowa Tadeuszowi Kościuszce. Znajduje się on na szczycie Wzgórza św. Bronisławy, w zachodniej części Krakowa. Pomysł usypania kopca pojawił się już kilka lat po śmierci generała i został szybko zaakceptowany przez Senat Wolnego Miasta Krakowa, który uznał, że będzie to trudne do zniszczenia miejsce pamięci. Prace nad wznoszeniem obiektu trwały trzy lata, a uczestniczyli w nich nie tylko Krakowianie, ale także Polacy mieszkający na terenie innych zaborów oraz obcokrajowcy. Wewnątrz kopca umieszczono ziemię z najważniejszych pól bitewnych, w których brał udział Kościuszko, w tym z Racławic i Maciejowic. Kopiec został odsłonięty 25 października 1823 r., miał 34,1 m wysokości i 8,5 m średnicy przy podstawie.

Kopiec Kościuszki

Ten niezwykły ziemny monument szybko stał się ukrytym symbolem polskości. Przez cały XIX w. ciągnęli tu Polacy ze wszystkich trzech zaborów, by oddać cichy hołd Naczelnikowi insurekcji i dodać sobie nawzajem otuchy. W połowie wieku Austriacy postanowili wznieść wokół kopca fort, który w czasie obu wojen światowych stanowił doskonały punkt obserwacyjny, najpierw dla Austriaków, a następnie Niemców. W latach 50-tych ubiegłego wieku władze Krakowa chciały rozebrać austriackie fortyfikacje, ostatecznie jednak odstąpiono od tego pomysłu, uznano bowiem, że na trwałe wpisały się one w pejzaż Wzgórza św. Bronisławy. W latach 90-tych wnętrza fortu przeznaczone zostały na hotel i siedzibę radia RMF FM.

Do Kopca Kościuszki prowadzi z niewielkiego osiedla willowego Salwator przepiękna Aleja Waszyngtona. Jest ona niezabudowana i otoczona drzewami, z których niektóre stanowią pomniki przyrody. Po południowej stronie alei znajduje się zabytkowy Cmentarz Salwatorski.

Kopiec Kościuszki

Co zobaczyć w Krakowie – Atrakcje Krakowa:

Dodaj opinię o tym miejscu