Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to największa tego typu placówka w Polsce. Wizyta w muzeum stanowi fascynującą podróż w głąb historii światowej awiacji.

Historia muzeum sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. W 1963 r. Krakowski Aeroklub zorganizował Wystawę Lotniczą na terenie świeżo zamkniętego lotniska Rakowice – Czyżyny (założonego w 1912 r. przez Austriaków). Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w Polsce, a do Krakowa ściągnięto wiele wspaniałych eksponatów lotniczych. Organizatorzy całego przedsięwzięcia postanowili zatrzymać większość z nich i już w 1964 r. założyli Muzeum Lotnictwa. Przez kolejne dziesięciolecia zbiory były sukcesywnie powiększane, w efekcie czego z początkiem XXI wieku pojawiła się potrzeba budowy prawdziwego, rozległego Lotniczego Parku Kulturowego.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

W 2010 r. otwarty został nowy budynek ekspozycyjny o powierzchni 4 tys. m2. W dwóch skrzydłach umieszczono poszczególne wystawy, natomiast pozostałe pomieszczenia przeznaczono na bibliotekę, salę kinową, salę konferencyjną i biura. Nowy budynek, wykonany z betonu, szkła i stali otrzymał niezwykle ciekawą konstrukcję, która z lotu ptaka przypomina śmigło.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego posiada wspaniałą kolekcję samolotów i obiektów związanych z historią lotnictwa. Na szczególną uwagę zasługuje 25 samolotów ze zbiorów Hermana Goringa, a także Curtiss Export Hawk II (D-IRIK) – zakupiony przed wojną przez Goringa i zaprezentowany w czasie pokazów lotniczych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r., AJSF 37 Viggen – słynny samolot rozpoznawczy i Northrop F-5E Tiger II – amerykański samolot zdobyty przez Wietnamczyków podczas Wojny w Wietnamie.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Wystawy stałe i tymczasowe to jednak nie wszystko co ma do zaoferowania muzeum. W ciągu całego roku organizowane są tu pokazy filmowe i imprezy o różnym, nie tylko wojskowym charakterze. Wydarzeniem, które cieszy się największą popularnością jest definitywnie czerwcowy Małopolski Piknik Lotniczy.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Kraków zwiedzanie – Atrakcje Krakowa:

Opinie o “Muzeum Lotnictwa Polskiego

  1. pasza

    Zbieram się do kolejnego odwiedzenia Krakowa i mam nadzieje że wreszcie zobaczę część hangarów których nie udało się zobaczyć ostatnim razem. Jest to bardzo dobre muzeum, godne polecenia.

    Reply

Dodaj opinię o tym miejscu