Sezon imprez plenerowych

Małopolskie miasta przygotowują się na sezon wyjątkowych wydarzeń plenerowych. Już za niespełna trzy tygodnie rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi wydarzenia na świeżym powietrzu, przyciągające mieszkańców i turystów z całego kraju. To czas wielu wydarzeń plenerowych, w których będą brać udział całe rodziny, dzieci, grupy znajomych. Jak przygotować się do takiego wydarzenia, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim?

Eventy w plenerze

W sezonie letnim pikniki rodzinne, festiwale, kina plenerowe i inne dedykowane imprezy kuszą mnogością atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Jednak zawsze najważniejszą kwestią, na której powinniśmy się skupić planując udział w evencie, jest nasze bezpieczeństwo. Agencja eventowa FSWO z Krakowa, organizator eventów na skalę masową, pikników rodzinnych i pracowniczych, festiwali i innych eventów, podkreśla, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestników. Jakich porad udziela FSWO, aby wydarzenie, w którym chcemy wziąć udział, było bezpieczne i udane?

Weryfikacja lokalizacji

Przed dołączeniem do wydarzenia warto zwrócić szczególną uwagę na jego lokalizację. Sprawdzić położenie miejsca eventu, miejsca wejścia i wyjścia oraz drogi ewakuacji. Ważne jest także otoczenie, związane z czynnikami naturalnymi, takimi jak bliskość zbiorników wodnych, strefy osuwisk, ukształtowanie terenu czy strefy szczególnie narażone na porywy wiatru. Dobrze jest zweryfikować także dostępną komunikację, jaką można dostać się na wydarzenie i z niego powrócić. Osoby niepełnosprawne powinny zwrócić uwagę na dostosowanie przestrzeni do ich potrzeb i udogodnienia. Dodatkowo, na profesjonalnie przygotowanych eventach obszary uznane za potencjalnie niebezpieczne są jasno oznaczone i odpowiednio zabezpieczone.

Obecność służb ratunkowych

Przybywając na miejsce wydarzenia, sprawdźmy, czy na miejscu są obecne odpowiednie służby ratunkowe i porządkowe. W trakcie imprez masowych niezbędna jest obecność zespołu medycznego z ambulansem, straży pożarnej i służb ochrony. Agencja eventowa FSWO podkreśla, że chociaż obecność zespołu medycznego, straży pożarnej oraz agencji ochroniarskiej jest obligatoryjna dopiero od pewnego pułapu wydarzenia i ilości uczestników, to zawsze przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i komfortu uczestników. Stanowiska pierwszej pomocy powinny być jasno oznaczone i dostępne dla uczestników.

Logistyka tłumu

Poza służbami ratunkowymi na miejscu wydarzenia powinny być obecne także osoby odpowiadające za odpowiednie zarządzanie i logistykę tłumu, co ma zapewnić płynność ruchu. FSWO wskazuje, że normy bezpieczeństwa mówią o tym, aby przed każdym wydarzeniem został określony maksymalny limit uczestników. Przekroczona liczba uczestników może stanowić realne zagrożenie. Obecnie istnieje szereg narzędzi pozwalających kontrolować limity, takich jak platformy i aplikacje generujące bilety i weryfikujące uczestników, na przykład na podstawie kodów QR. Kluczowym elementem bezpiecznego eventu jest także dobrze skoordynowana komunikacja na linii organizatorzy – podwykonawcy wydarzenia i organizatorzy – uczestnicy wydarzenia.

Bezpieczeństwo i higiena żywności

Kwestią, która na pewno jako jedna z pierwszych rzuci się w oczy uczestnikom eventu, jest przestrzeganie zasad higieny żywności. Osoby przygotowujące i podające posiłki podczas imprezy plenerowej powinny korzystać z jednorazowych rękawiczek oraz – w miarę możliwości – myć ręce. Każdy organizator eventu jest zobowiązany do przestrzegania zasad higieny i dbałości o odpowiednie przechowywanie żywności. Obecnie standardem jest również podanie informacji o obecności alergenów w serwowanych posiłkach. Dodatkowo, w związku z tym, że coraz więcej osób stara się zachowywać proekologicznie oraz w duchu zero waste, żywność pozostała po evencie powinna zostać przekazana potrzebującym, np. bankom żywności.

Procedury

Każdorazowo wydarzenia na świeżym powietrzu powinny być zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Sceny, nagłośnienie, oświetlenie i cała infrastruktura muszą być strategicznie rozmieszczone i zabezpieczone. Strefy wejścia, wyjścia, ewakuacji i pozostałe znaki kierunkowe powinny być wyraźnie oznaczone. Dodatkowo, jak wskazuje agencja eventowa FSWO z Krakowa, każdy event powinien posiadać regulamin oraz procedury, odpowiednie do miejsca i formy wydarzenia.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy jest to rodzinny piknik, festiwal, kino w plenerze, koncert czy jeszcze inna impreza, warto wziąć w niej udział w maksymalnie bezpieczny sposób. Zminimalizowanie potencjalnych ryzyk to obowiązek organizatorów eventów. Nie zwalnia to jednak uczestników wydarzeń z dbania o własne bezpieczeństwo. Sprawdzenie jeszcze przed dołączeniem do wydarzenia takich kwestii jak lokalizacja, obecność służb czy bezpieczna infrastruktura pomaga w zweryfikowaniu, czy udział w wydarzeniu będzie odbywał się na bezpiecznych warunkach.


Oceń: Sezon imprez plenerowych

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:13