W Krakowie powstaje nowa instytucja, która ma na celu wsparcie uczniów i uczennic w zakresie ochrony ich praw oraz promowanie postaw otwartości w szkołach. Powołany został Krakowski Rzecznik Uczniów i Dialogu Szkolnego, co odpowiada na oczekiwania środowiska szkolnego. Inicjatywa ta realizuje jednocześnie deklarację wyborczą prezydenta miasta. Prowadzona będzie także współpraca z Młodzieżową Radą Miasta, co ma na celu wzmocnienie wiedzy młodych ludzi o społeczeństwie obywatelskim.
Nowo powstała instytucja ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, a także przekazywać istotne informacje dotyczące praw uczniów. Rzecznik będzie odpowiedzialny za działania, które mają chronić prawa uczniów i uczennic, a także podejmować kroki w sytuacjach naruszeń, dyskryminacji czy innych negatywnych zjawisk w środowisku szkolnym. Wsparcie w tworzeniu skutecznych statutów szkolnych oraz pomoc w zakresie działań profilaktycznych również będą mieściły się w kompetencjach rzecznika.
Stanowisko Krakowskiego Rzecznika Uczniów i Dialogu Szkolnego zajmie Aleksandra Twaróg, która została wybrana po przeprowadzeniu konkursu. Uczennica posiada doświadczenie w działalności związanej z aktywizowaniem środowiska uczniowskiego, a jej wiedza oraz zaufanie wśród rówieśników były kluczowymi kryteriami wyboru. Twaróg zacznie swoją pracę do 1 lutego 2025 roku. Ekspercka wiedza na temat praw uczniowskich oraz doświadczenie w pracy na rzecz równouprawnienia i partycypacji obywatelskiej mają zapewnić skuteczne działanie nowoczesnej instytucji w Krakowie.
Źródło: Urząd Miasta Kraków
Oceń: Kraków powołuje rzecznika praw uczniów
Zobacz Także