Władze lokalne przypominają mieszkańcom o znaczeniu właściwego korzystania z sygnałów dźwiękowych w ruchu drogowym. Odpowiednie ich użycie może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Ważne jest, aby sygnały były stosowane w odpowiednich okolicznościach, co pomoże uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Przeczytaj, na co zwrócić szczególną uwagę, aby korzystanie z sygnałów dźwiękowych było zgodne z przepisami.
Właściwe użycie sygnału dźwiękowego sprowadza się do umiejętności wyczucia momentu, w którym można go użyć. Sygnalizacja powinna być wykonywana z wyprzedzeniem, aby adresat mógł zareagować na czas. Ważne jest także, aby upewnić się, że dźwięk został poprawnie odebrany, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka nieporozumień na drodze.
W obszarze zabudowanym sygnał dźwiękowy powinien być stosowany tylko w nagłych sytuacjach, kiedy konieczne jest ostrzeżenie przed bezpośrednim niebezpieczeństwem. Przykłady tych sytuacji to nagłe przeszkody na drodze lub nieostrożne wtargnięcie pieszych. Natomiast poza terenami zabudowanymi, w trudnych warunkach, takich jak mgła, kierowcy powinni stosować krótkie sygnały dźwiękowe podczas manewrów wyprzedzania, co ma na celu bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
Źródło: Policja Kraków
Oceń: Przypomnienie o prawidłowym posługiwaniu się sygnałem dźwiękowym w Krakowie
Zobacz Także