Sanktuarium w Łagiewnikach

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach to największy na świecie ośrodek kultu chrystologicznego. W sanktuarium znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i grób świętej Faustyny, do których pielgrzymują od końca lat 40-tych. XX w. ludzie z całego świata.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ściśle związane jest z kultem siostry Faustyny Kowalskiej. W latach 20-tych XX w. wstąpiła ona do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i spędziła kilka lat w klasztorze w Łagiewnikach. To właśnie wtedy siostra miała doznać mistycznych objawień Chrystusa Miłosiernego. Po jej śmierci artysta Adolf Hyła namalował obraz Jezusa Miłosiernego, zgodnie ze wskazówkami, które przekazała w swoim dzienniku Faustyna. Dzieło to, umieszczone w klasztornej kaplicy, zasłynęło wkrótce łaskami, a klasztor w Łagiewnikach stał się miejscem licznych pielgrzymek.

Sanktuarium w Łagiewnikach

Siostra Faustyna Kowalska została beatyfikowana w 1993 r., natomiast już rok wcześniej kardynał Franciszek Macharski ustanowił kaplicę św. Józefa Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Jednocześnie kardynał powołał Fundację Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w celu zebrania środków na budowę nowej świątyni. Siostra Faustyna została kanonizowana w 2000 r. w Rzymie, natomiast budowę Bazyliki Bożego Miłosierdzia ukończono w 2002 r. Świątynię poświęcił papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w sierpniu 2002 r.

Sanktuarium w Łagiewnikach

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia obejmuje obecnie kompleks obiektów, w skład którego wchodzą: Bazylika Bożego Miłosierdzia, wolnostojąca wieża widokowa, neogotycki klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (z kaplicą św. Józefa, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz i relikwie siostry Faustyny), kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, Dom Duszpasterski oraz Aula Jana Pawła II. Sama bazylika to dwupoziomowa budowla o kształcie łodzi, która może pomieścić do 5 tys. osób. Dziś jest to największy kościół na terenie Krakowa.

Atrakcje Krakowa:

Dodaj opinię o tym miejscu